В гармонії подружньої любові
ПРИРОДНЕ ПЛАНУВАННЯ СІМ'ї - СУЧАСНО, НАУКОВО, ЕФЕКТИВНО
КОРОТКИЙ СЛОВНИК
Словник, складений на підставі матеріалів, опублікованих засновниками Бірмінгемської школи МРП др. медицини Анною М. Флін та др. медицини Аліною Ліхтарович.
Короткий словник
Аменорея – відсутність менструацій протягом 6 місяців і більше.
Анамнез – сукупність відомостей, одержаних при медичному обстеженні шляхом опитування самого пацієнта або осіб, які його знають.
Андрогени – статеві гормони, які утворюються в чоловічих статевих залозах (яєчках).
Ановуляторний цикл – однофазний менструальний цикл, у якому не було овуляції.
Естрогени (естрон, естріол, естрадіол) – гормони яєчників, які беруть участь у розвитку жіночих статевих органів і вторинних статевих ознак. Виділяються переважно в першій частині менструального циклу, до моменту овуляції. Мірою дозрівання фолікула кількість естрогенів зростає. Перед овуляцією досягає свого найвищого рівня. Після овуляції продукування естрогенів різко падає.
Еякулят – сім’яна рідина, виділена при еякуляції.
Еякуляція – сім’явикидання. Під час однієї еякуляції в спермі виділяється від трьохсот до шестисот мільйонів сперматозоїдів, із яких лише близько ста тисяч зможуть дійти до яйцеклітини, і тільки один із них зможе проникнути крізь щільну оболонку всередину яйцеклітини.
Жовте тіло – залоза внутрішньої секреції, яка формується в яєчникові з клітин фолікула після овуляції, виділяє жіночий статевий гормон – прогестерон.
Запліднення – з’єднання двох статевих клітин, чоловічої (сперматозоїда) та жіночої (яйцеклітини), шляхом проникнення сперматозоїда в яйцеклітину.
Зародок – ембріон; організм людини протягом 8 тижнів внутрішньоутробного розвитку; під час подальшого розвитку і до народження – плід.
Зачаття – початок життя людини (виникнення вагітності), є завершенням складного процесу – запліднення.
Імплантація – вкорінювання зародка в слизову оболонку матки.
Лактація – продукування молока молочними залозами.
Лютеїнізуючий гормон (ЛГ) – стимулює овуляцію та початкову фазу утворення жовтого тіла на місті фолікула, який розірвався. У жінок у передовуляційний період відбувається різкий викид ЛГ після початку зниження рівня фолікулостимулюючого гормону (ФСГ). Пік ЛГ настає за 12-16 год. до овуляції.
Матка – орган, призначений для життя людини в перші дев’ять місяців її існування. Зародок, рухаючись по маткових трубах, досягає матки, де закріплюється (імплантується) і продовжує розвиватися. Стінки матки мають м’язову будову. Всередині розташована трикутна порожнина матки. М’яз матки – це найсильніший м’яз в організмі. Під час вагітності матка збільшується настільки, що всередині в ній розташовується і утримується дитина, а під час пологів матка скорочується настільки сильно, що виштовхує дитину назовні. Матка має грушоподібну форму, широку згори та звужену донизу.
Маткові труби – парні фаллопієві труби, простягаються по обидва боки верхньої частини матки. В цей трубоподібний канал потрапляє яйцеклітина після овуляції. Запліднення відбувається в розширеній, найбільш віддаленій від матки, частині маткової труби (ампулярній частині). Кінцева лійкоподібна частина маткової труби має війки (фімбрії), завдяки яким сполучається з яєчниками, щоб захопити яйцеклітину після виходу її з яєчника.
Менархе – перша менструація в житті дівчини.
Менопауза – остання менструація в житті жінки.
Менструальний цикл – біологічно обумовлені ритмічні зміни в організмі жінки, що відбуваються під впливом гормонів. Цикл триває від першого дня менструації до останнього дня включно перед наступною менструацією. Новий цикл не може початися поки не завершиться попередній.
Менструація – кровотеча, відторгнення частини маткового вистелення слизової оболонки матки та вихід назовні разом із кров’ю, якщо яйцеклітина не запліднена.
Овуляція – вихід зрілої яйцеклітини з фолікула яєчника. Після овуляції яйцеклітина живе 24 години, зберігаючи здатність до зачаття тільки перші 12 годин. Овуляція може відбутися лише один раз за цикл. Навіть якщо відбувається одночасне дозрівання декількох яйцеклітин, їх вихід можливий лише протягом 24 годин.
Плідність – здатність до зачаття.
Пренатальна діагностика – дослідження зародка під час вагітності до народження.
Пременопауза – період життя жінки перед менопаузою.
Прогестерон – гормон яєчника, виділяється жовтим тілом після овуляції в другій частині циклу. Прогестерон блокує можливість дозрівання нової яйцеклітини.
Сперма – сім’яна рідина, яка виділяється під час еякуляції і містить спермії – чоловічі репродуктивні клітини.
Сперматозоїд – чоловіча статева клітина.
Тестостерон – чоловічий статевий гормон.
Фаллопієві труби – див. маткові труби.
Фертильність – фактична можливість дітонародження.
Фолікул – структурний компонент яєчника, в якому дозріває яйцеклітина. Під впливом фолікулостимулюючого гормону (ФСГ), фолікул, що дозріває у яєчнику починає виділяти свої гормони. До овуляції це естрогени. Після овуляції він перетворюється на жовте тіло та починає продукувати прогестерон.
Фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) – впливає на яєчник і викликає розвиток та дозрівання яйцеклітини.
Шийка матки – найнижче розміщений і найвужчий кінець матки. Її центральний отвір пропускає сперматозоїди, менструальну кров і значно розширюється під час пологів для проходження дитини.
Крипти шийки матки – звивисті заглиблення, вистлані шийними залозами, що виділяють слиз.
Яєчко – парна чоловіча статева залоза, що міститься у шкірному мішку (мошонці), складається з численних сім’яних канальців, у яких виробляються мільйони сперматозоїдів.
Яєчники – парний жіночий статевий орган. Яєчники розташовані в нижній частині черевної порожнини. Один раз на протязі місячного циклу в одному з них відбувається овуляція. Яєчники є залозами внутрішньої секреції, що виробляють гормони. Із яєчників у певний час у кров надходять гормони – естрогени і прогестерон.
Яйцеклітина – жіноча статева клітина, яка дозріває в яєчнику, а після овуляції живе до 24 годин.
Література:Dr. Anna M. Flynn, Melissa Brooks, “A manual of Natural Family Planning” Thorsons, London 1984, 1985, 1988, 1990, 1997.Alina Lichtarowicz, “Kiedy jestem płodna, kiedy nie”, UNIA, Poznań, 1992, 1997.