top of page

ПЛІДНІСТЬ ЖІНКИ

Гармонія/Здоров'я​/Спілкування​/

Жінка плідна тільки впродовж 4% тривалості свого життя.
Видається нереальним? Давайте підрахуємо:
а) дівчинка неплідна до періоду статевого дозрівання
  (приблизно до 12-14 років);
б) жінка стає неплідною після настання менопаузи
  (переважно після 50 років);
в) впродовж дітородного періоду жінка здатна до запліднення лише   кілька днів щомісяця, виключно тоді, коли яйцеклітина, яка утворюється раз на місяць, виходить з яєчника. Існує можливість досить точно передбачити щомісяця той час, коли жінка плідна.

Первинні клітини, з яких згодом  можуть формуватися зрілі яйцеклітини закладаються в організмі дівчинки ще під час її внутрішньоутробного розвитку і вона народжується з повним набором яйцеклітин ( їх в тисячу разів більше ніж вийде протягом життя).
Ріст  яйцеклітин  починається так само як і у хлопчиків в період статевого дозрівання (вік  для хлопчиків, і для дівчаток в середньому від 10 до 15 років). Ті ж фактори, що пошкоджують сперматозоїди, шкідливі і для майбутніх жіночих статевих клітин з тією лише різницею, що нових яйцеклітин вже не з’явиться.

В одному  менструальному циклі дозріває  одна  яйцеклітина. Якщо  дозріває декілька яйцеклітин (рідше 2),  то  їх вихід відбувається протягом 24 годин. Тривалість циклу приблизно місяць, тому їх іноді називають місячними циклами, що не зовсім правильно, тому що цикл може тривати від трьох тижнів до декількох місяців, і це не завжди є патологією.
Протягом 6 днів відбувається дозрівання яйцеклітини до стану, коли вона може бути запліднена. Цей процес супроводжується виробленням в яєчнику  гормонів жіночності - естрогенів. Ці гормони сприяють підготовці організму до можливого зачаття. Вони  роблять жінку більш привабливою. Очі, волосся, шкіра стають сяючими. Змінюється тембр голосу, поведінка стає м'якою, поступливою, грайливою.

Відбуваються і внутрішні зміни: в матці  наростає внутрішній шар -ендометрій, він є необхідний для імплантації та  виношування дитини, якщо відбудеться зачаття.   Яйцеклітина виходить з яєчника (овуляція),  захоплюється маткової трубою  і починає просуватися в бік матки.  Хоча яйцеклітина є найбільшою клітиною організму, але все одно вона дуже маленька - діаметром приблизно 0,1 мл.

 

Овуляція може відбутися після дозрівання яйцеклітини тільки при наявності ще одного гормону (лютеїнізуючого), який виробляється гіпофізом (нижньою частиною кори головного мозку).
Якщо обставини несприятливі (стрес, хвороба, вплив шкідливих речовин і т.д.)  вироблення цього гормону гіпофізом може не відбутися або його кількість буде недостатньою. Тоді овуляція не відбувається, яйцеклітина гине в яєчнику і зачаття буде неможливим.
 В середньому в 60% менструальних циклів дівчаток в перші 3-5 років формування дітородної функції овуляція не відбувається і це не є патологією, не потребує лікування і «регуляції циклу». Цикли можуть бути коротшими і довшими.

Вже в юному віці кількість ановуляторних циклів (циклів без овуляції) зменшується, гормональний баланс стабілізується, тривалість циклів вирівнюється (не обов'язково цикл повинен тривати 28 днів!). Можливості до зачаття і виношування зростають.

Після виходу з яєчника яйцеклітина живе 24 години. Але готовність до запліднення вона зберігає тільки  в перші 12-16 годин.
Якщо не відбулося зачаття, яйцеклітина гине через добу.
 
Якщо  відбулося зачаття, тобто ядра яйцеклітини і сперматозоїда злилися, утворилася нова клітина -  це є початком нового людського життя.   Далі продовжується рух  по матковій трубі в бік матки протягом 5-8 днів.

Як правило, менструація триває  3-5 днів, після чого  відбуваються циклічні зміни в організмі жінки. Але початок дозрівання яйцеклітини в одному з яєчників може відбуватися в кожному циклі в різний час.  Це залежить від  багатьох причин – як  фізичних так  і психологічних.

bottom of page